Κυριακή 14 Οκτωβρίου 2012

Στο final four του κυπέλου ΕΣΚΑΘ ο Γ.Σ.ΒΟΛΟΥ

Στους 4 του κυπέλου ΕΣΚΑΘ προκρίθηκε ο Γ.Σ.ΒΟΛΟΥ μετά την νίκη του επι της ΕΑΛ στο κλειστό Β. Παρασκευόπουλος με 88 -61.
  Από την έναρξη του παιχνιδιού ο Γ.Σ.ΒΟΛΟΥ έδειξε τις διαθέσεις του. Ξεκινώντας πολύ δυνατά το παιχνίδι με ασφυκτική πίεση στην άμυνα και σωστές επιθετικές επιλογές, έτρεξε  ένα σερί 19 - 0 επιβάλωντας πλήρως τον ρυθμό του χωρίς να αφήσει περιθώρια στην ΕΑΛ να αντιδράσει. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Γ.Σ.ΒΟΛΟΥ να προηγείται με σκόρ 33-14
  Στο 2ο δεκάλεπτο η ομάδα του Γ.Σ.ΒΟΛΟΥ ελέγχοντας πλήρως το ρυθμό του παιχνιδιού συνέχισε να συντηρεί μια διαφορά 20 πόντων κλείνοντας το ημίχρονο προηγούμενη με 51 – 32.
  Στο 3ο και 4ο δεκάλεπτο, ο προπονητής του Γ.Σ ΒΟΛΟΥ κάνοντας πολλές αλλαγές και δοκιμάζοντας πολλά επιθετικά και αμυντικά σχήματα, έδωσε την ευκαιρία σε όλους τους παίκτες να αγωνιστούν, χωρίς όμως η ομάδα να χάσει την διαφορά η οποία στο 4ο δεκάλεπτο έφτασε μάλιστα και τους 30 πόντους.
  Το τελικό σκόρ 88 -61 άφησε πλήρως ικανοποιημένο τον προπονητή κο Κοσμάτο που είδε όλους τους παίκτες να έχουν πολύ καλή απόδοση.
Καλύτεροι από τους νικητές οι Παυλόπουλος, Κυρλίδης και Καλογερόπουλος, ενώ από τους ηττημένους οι Μπότης και Πράπας.

Τα δεκάλεπτα: 33-14, 51-32, 67-46, 88,61.
Γ.Σ.ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος – Ντάκης): Κουρουπάκης, Καλογερόπουλος 13, Τσαπραΐλης 3 (1), Μαλισιόβας 6, Σκαμάγκας 4, Διακουμής 4, Παυλόπουλος 20, Αγκρής 5, Κυρλίδης 16, Λουκίδης 7 (1), Κοντογιάννης 6 Μαστραφτσής 3
ΕΑΛ (Μάμμος): Παναγιώτου 4, Χατζητούρνος, Κουκούλης 11(2), Μπισιάκης 9, Πράπας 11(1), Χαντζαρίδης 5, Μπασδέκης 6, Μπότης 15(3), Τριανταφυλλίδης, Παπακωνσταντίνου 2, Βαρδακούρης.