Δευτέρα 28 Απριλίου 2014

3η Αγωνιστική ΠΛΕΙΟΦ ΑΝΟΔΟΥ

Δεν τα κατάφερε η ομάδα μας με αντίπαλο την Καρδίτσα. Σε ένα γεμάτο γήπεδο στην Καρδίτσα η ομάδα μας γνώρισε την ήττα με 67-62. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθ' όλη την διάρκεια του. Ο ΓΣΒ ξεκίνησε με ένα 4-0 αλλά γρήγορα η Καρδίτσα παίζοντας καλύτερη άμυνα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 14-11. Η δεύτερη περίοδος έκλεισε με 33-30 υπέρ της Καρδίτσας.
Στην τρίτη περίοδο η Καρδίτσα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με ένα σερί 11-2 προηγήθηκε της ομάδας μας με 44-32. Ο Γυμναστικός κατάφερε στα επόμενα λεπτά να παίξει καλύτερα στην άμυνα και να μειώσει στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου σε 49-44. Στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου η ομάδα μας συνεχίζοντας την καλή άμυνα κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκόρ με 57-56 έξι λεπτά πρίν απο την λήξη του παιχνιδιού.  Πιο αποφασιστικοί στο τέλος όμως  οι παίκτες του Α.Σ.Κ. πήραν αμέσως την πρωτοπορία και δεν την έχασαν μέχρι το τέλος και το 67-62.

ΑΣΚ-ΓΣΒ: 67-62 (33-30)
Διαιτητές: Φακίτσας-Γερακίνης
Τα δεκάλεπτα: 14-11, 33-30, 49-44, 67-62
Α.Σ. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Σπ.Παππάς): Πανταζής 2, Μπράχος 10 (1), Θώδης, Τσιαμούρας 11 (2), Ασημακόπουλος, Κοβάτσεβ 17 (2), Κομποδιέτας 3 (1), Βούλγαρης, Παπαδόπουλος 15, Παππάς 9, Κατσαρός, Κούντσιος.
Γ.Σ. ΒΟΛΟΥ (Γ.Κοσμάτος): Καλογερόπουλος 8, Τσαπραϊλης 9 (3), Γουμενόπουλος, Τσαβές 5, Παυλόπουλος 11 (1), Κυπαρίσσης 4, Χατζόπουλος, Μαλαματίνης 2, Κυρλίδης 3, Ζαρογιάννης 19 (1)

Η βαθμολογία των πλέι οφ
Μετά την 3η αγωνιστική και την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου του πρωταθλήματος, η βαθμολογία στα πλέι οφ έχει ως εξής:
Α.Σ.Καρδίτσας (2-1) 5 βαθμοί, Γ.Σ.Βόλου (2-1) 5 βαθμοί, Γ.Σ.Φαρσάλων (1-2) 4 βαθμοί, Ερμής Αγιάς (1-2) 4 βαθμοί.

Ντέρμπι κορυφής  το Σάββατο στο Βάκης........
Ματς που θα κρίνει πάρα πολλά για τη συνέχεια, είναι αυτό που θα γίνει το Σάββατο στο Βάκης , με τις δυο ομάδες να συναντιούνται και πάλι, με γηπεδούχο αυτή τη φορά το Γ.Σ.Βόλου  με τις δυο ομάδες να δείχνουν πιο κοντά στο ένα και μοναδικό εισιτήριο για την άνοδο στη Γ’ Εθνική.